Tervetuloa Vasemmisto-opiskelijoiden sääntömääräiseen yleiskokoukseen 14. marraskuuta Helsingissä!

Arvoisa vasemmistolainen opiskelija,

Toivotamme sinut lämpimästi tervetulleeksi Vasemmisto-opiskelijat ry:n sääntömääräiseen yleiskokoukseen, joka järjestetään Helsingissä SAK:n keskustoimistolla (Siltasaarenkatu 2) sunnuntaina 14. marraskuuta klo. 11:00 alkaen.

Pyydämme sinua ilmoittautumaan yleiskokoukseen etukäteen, jotta voimme tarkistaa osallistujien ääni-, läsnäolo-, puhe- ja esitysoikeuden sekä mitoittaa kokouksen tarjoilut. Ilmoittautuminen on mahdollista myös paikan päällä ennen kokouksen alkua – tulethan tällöin hyvissä ajoin paikalle. 

Yleiskokoukseen voivat osallistua kaikki yhdistyksen jäsenet. Jäseneksi voit liittyä oheisella lomakkeella. Mikäli et ole varma jäsenyydestäsi, voit varmuuden vuoksi täyttää liittymislomakkeen uudestaan – jätämme hakemuksesi käsittelemättä, mikäli tietosi löytyvät jo jäsenrekisteristämme. Hallitus käsittelee viimeiset jäsenhakemukset juuri ennen yleiskokousta. Yhdistys kustantaa kokoukseen osallistuville julkisen liikenteen matkakulut, säilytäthän tositteet kulukorvausta varten.

Valitsemme yleiskokouksessa muun muassa puheenjohtajan ja hallituksen jäsenet vuodelle 2022, päätämme ensi vuoden toimintaa ohjaavista dokumenteista sekä käsittelemme yhdistyksen liittomuotoisuusselvitystä ja keskipitkän aikavälin taloussuunnitelmaa. Kaikki kokouksessa käsiteltävät asiat löytyvät tämän kutsun ohessa lähetetystä esityslistasta.

Jokaisella yhdistyksen jäsenellä on mahdollisuus hakea niin hallituksen puheenjohtajaksi, varapuheenjohtajaksi, jäseneksi kuin varajäseneksi. Tehtäviin on mahdollista hakea, vaikka et pääsisi kokoukseen paikalle – olethan tällöin etukäteen yhteydessä pääsihteeriin tarkempia tietoja varten. Rohkaisemme hallitukseen hakevia kirjoittamaan itsestään lyhyen esittelytekstin yleiskokouksen Facebook-tapahtuman seinälle tai toimittamaan sen pääsihteerille, joka välittää esittelyn eteenpäin.

Esityslista liitteineen sekä muut kokousasiakirjat toimitetaan kokoukseen ilmoittautuneille.

Kokouksen järjestelyissä huomioidaan terveysturvallisuus. Ethän osallistu kokoukseen mikäli sinulla on flunssan oireita. Noudatamme ajantasaisia terveysviranomaisten suosituksia ja niiden puitteissa kokousjärjestelyihin voi tulla lyhyelläkin varoitusajalla muutoksia.

Lisätiedot:

Aleksi Karppinen, pääsihteeri

paasihteeri(at)vasemmisto-opiskeijat.fi

puh. 0444910545 

Anna Lemström, puheenjohtaja

puheenjohtaja(at)vasemmisto-opiskelijat.fi

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *