Turkulainen Pekka Rantala Vasemmisto-opiskelijoiden johtoon

Vasemmisto-opiskelijat ry:n yleiskokous valitsi yhdistyksen puheenjohtajaksi vuodelle 2017 Turun yliopistossa tietojenkäsittelytieteitä opiskelevan Pekka Rantalan.

”Olen erittäin kiitollinen, että minut on valittu näin merkittävään tehtävään. Nykyisen hallituksen leikkauspolitiikka on luomassa täysin kestämättömän tilanteen tuleville sukupolville. Meidän on tärkeää yhtenäisenä opiskelijoiden rintamana puuttua nykyiseen suuntaan, joka lisää korkeakoulutuksen periytyvyyttä, luokkaeroja ja opiskelijoiden jaksamisongelmia sekä heikentää opiskelijoiden sosioekonomista asemaa. Meidän on rohkeasti taisteltava vastaan hallituksen viestin ollessa, että opiskelijat ovat laiskoja, aikaansaamattomia nyhveröitä. Suomalaisessa yhteiskunnassa ei pitäisi olla tilaa ihmisryhmälle, jota jatkuvasti poljetaan ja jota kaiken päälle kehotetaan aktiivisesti elämään velaksi”, kertoo vastavalittu puheenjohtaja.

Yleiskokous valitsi yhdistyksen varapuheenjohtajiksi Turun AMK:n Taideakatemiassa teatteri-ilmaisun ohjaajaksi opiskelevan Ida Akkilan sekä Savon ammatti- ja aikuisopistossa prosessiteollisuutta opiskelevan Toni Mäkisen. Hallituksen jäseniksi valittiin Emmi Alho, Milla Knuuti, Jori Leinonen, Joel Lindqvist, Lauri Linna, Aatu Puhakka sekä Jasu Setälä ja varajäseniksi Samuel Drake, Rosa Heikkinen, Titta Hiltunen, Noora Nousiainen sekä Ilona Taubert.

Yleiskokous hyväksyi yhdistyksen strategian ja keskipitkän aikavälin taloussuunnitelman sekä päätti liittyä Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry:n, Kansainvälinen solidaarisuustyö ry:n ja Kansan Sivistystyön Liitto KSL ry:n jäsenjärjestöksi sekä Seta ry:n kannatusjäseneksi.

”Olen myös erittäin tyytyväinen yleiskokouksen päätöksiin. Yhteistyö organisaatioiden kanssa, jotka ajavat meidän kanssamme samanlaisia arvoja, avaa meille mahdollisuuksia ja näkemyksiä tulevaisuuden vaikutustyössä. Odotankin ensivuoden yhteistyötä erityisen innokkaasti”, hehkuttaa tuleva puheenjohtaja Pekka Rantala.

Vasemmisto-opiskelijat ry:n 16. yleiskokous kokoontui 22.-23.10.2016 Turussa. Yleiskokous on Vasemmisto-opiskelijoiden ylin päättävä elin.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *